Odrzuć swoje oczekiwania
Jeżeli w twojej wyobraźni pojawiła się wizja dotycząca relacji z teściową, lepiej ją porzuć. To, co Was połączyło prawdopodobnie nigdy nie będzie taki, jakbyś to planowała, a oczekiwania rodzą rozczarowanie. Jeśli zaakceptujesz prawdziwy stan rzeczy łatwiej będzie o zrozumienie.
Bycie stanowczym
Może kobieta raz czy drugi poczuje się urażona, ale czy to aż tak wielka tragedia? Jasne, że walka ta nie będzie walką łatwą, a teściowa może zacząć udawać pokrzywdzoną czy nawet spróbuje, trzaskania drzwiami, wrzasków i szlochania. Po kilku takich wybuchach złości, zrozumie jednak, że jesteś osobą, która pozostanie nieugięta i w pewnych kwestiach nie będziesz się jej podporządkowywać.
Nie próbuj jej na siłę do siebie przekonać
Nie warto naginać karku do ziemi, aby zdobyć akceptację teściowej. To naturalne, że każdy rozumie innych na swój specyficzny sposób i to, co podoba się tobie, nie musi odpowiadać teściowej. I odwrotnie. Jeśli zrozumiesz, że wcale nie musisz się naginać do jej wyobrażeń, będzie ci łatwiej o zawalczyć o swoje.
Nie próbuj udawać niczego
Bądź uprzejma na tyle, na ile pozwalają wasze relacje. Jednak nie udawaj przed nią, czy przed rodziną silnej sympatii, której nie ma. Nawet jeżeli wykonujesz różne działania aby ocieplić Wasze relacje, ale nie ma w nich uczciwości, to prawdopodobnie ona i tak odczuje, że nie robisz tego ponieważ tak czujesz.
W nosie mniej krytykę
Nie traktuj poważnie tego, co ma w zwyczaju mówić o tobie twoja teściowa. Chyba że rzeczywiście jej słowa mogą być prawdą, jednak nigdy nie są złośliwe! Wtedy przyjrzyj się temu, co ona mówi i zweryfikuj. Natomiast wszelkie nieuzasadnione złośliwości i bezsensowne uwagi odpuszczaj i zapominaj o nich. Jest duże ryzyko, że w ten sposób z nią nie wygrasz.
Przemyśl własną rolę
Spójrz na wasze relacje z trochę innej strony, obiektywnie odpowiedz sobie na pytanie, czy nie jest jednak tak, że w jakiś sposób celowo nie próbujesz rozdrażnić swojej teściowej, zrobić jej na złość. Być może bez świadomości robisz takie rzeczy, które prowokują ją do pewnych zachowań.
Minimalna dawka empatii
Dzięki porządnej dawce empatii możesz zrozumieć punkt widzenia teściowej. Ona również ma swoje marzenia, nadzieje czy lęki, które związane są z jej dzieckiem (te plany związek mają również z Tobą). Próba zastanowienia się, z czego wynikają jej działania i intencje, sprawi, że łatwiej będzie obiektywnie ocenić sytuację i być może także nieco łagodniej zareagować na pewne niedogodności.
Asertywność
Czasem trudno powiedzieć teściowej, że to, co mówi lub robi wcale Ci nie odpowiada, ale ustanowienie konkretnych granic w relacjach tak, by nie być wiecznie złą lub niegrzeczną, jest konieczne. To ułatwi wasze dalsze wspólne życie.
Nie spełniaj jej zachcianek
Nie dawaj sobą rządzić. Ona chciałaby, żebyś robiła wszystko pod jej dyktando: gotować masz w ten sposób, a dbać o dzieci wedle jej pomysłu. Nie! Pokaż jej wyraźnie, że to Twoje życie i ty tutaj ustalasz zasady. Mów co czujesz i myślisz i daj do zrozumienia, że jesteś dorosłą, świadomą kobietą, która zawsze działa tak, jak chce i lubi.
Zdrowy egoizm
Miej na uwadze głównie swoje dobro. Jeśli teściowa za bardzo ingeruje w wasze życie, masz prawo do postawienia granicy. Jeśli nie czujesz potrzeby wybierania się na spotkanie z rodziną męża kolejny raz w tym miesiącu, nie pozwól sobie na wyrzuty sumienia.
Częste wizyty teściowej
Podczas gdy teściowa pojawia się w Waszym domy zbyt często a przy tym zawsze wywiązuje się konflikt – istnieje jedna opcja. Za każdym razem, kiedy ona zjawi się bez uprzedzenia – po prostu powiedz, że nie masz czasu na wizytę, ponieważ masz inne plany. Ubierz się i wyjdź z domu, chociażby na chwilę, ale ją wypraszając. W końcu zrozumie, że lepiej najpierw skonsultować się z Wami, niż przyjeżdżać i zaraz wracać do domu.
Nawet nie próbuj zniżać się do jej poziomu
Jeśli trafi się tobie naprawdę nieprzyjemna i męcząca teściowa, nie powtarzaj nigdy jej metod postępowania. Nawet jeżeli masz ochotę odegrać się za wszystko, co ona tobie zrobiła, odpuść. Obojętna postawa pozwoli uniknąć niepotrzebnego dramatu, który zapewne szybko obiegnie całą rodzinę.
Trzymaj nerwy na wodzy
Nie wybuchaj złością, nie krzycz, nie podnoś głosu. Rób wszystko z uśmiechem na ustach, powoli i stanowczo – do celu. Udowodnij jej, że jesteś dorosła emocjonalnie, pokonaj ją jej własną bronią.
Szczerze porozmawiaj ze swoim partnerem
Spraw by zainteresował się sprawą i konfliktem. Jego ingerencja może okazać się bardzo istotny i pomóc szybciej dojść Wam do porozumienia. Poza tym warto, aby przedstawił swój punkt widzenia – dzięki temu będziesz wiedziała czy możesz na niego liczyć.
Nie angażuj swojej osoby w konflikt małżonka
Stwórz grupę wsparcia przeciw teściowej (siostra, przyjaciółka), jednak nigdy w osobie męża! On dla swojej matki zawsze będzie ukochanym dzieckiem i istnieje prawdopodobieństwo, że w jego oczach mama pozostanie najlepszą osobą na świecie. Nie zachęcaj go do tego, aby źle myślał i mówił o matce i nie przekazuj mu swoich wyjątkowo negatywnych emocji wobec niej. Takie zachowanie grozi tym, że w Waszym małżeństwie powstaną niepotrzebne awantury i konflikty.
Pozytywna rzecz
Nie zapominaj, że teściowej zawdzięczasz przynajmniej jedną dobrą rzecz — Twojego ukochanego faceta. Ona go wychowała, uczyła go wszystkiego i jeśli trafił się tobie naprawdę porządny facet, wspomnij teściowej, jak dobrze dała sobie radę jako matka. Takie zwrócenie uwagi na to, że świetnie wywiązała się z rodzicielskiego obowiązku może przełamać między wami lody.