Wróżka o pracy
Mobbing w pracy
Najnowsze badania pokazują, że wielu z nas marzy o romansie w pracy. Oczywiście, naszych marzeń wcale nie zamierzamy wcielać w życie (no chyba że jesteśmy stanu wolnego…), ale zarówno kobiety, jak i mężczyźni fantazjują na temat flirtowania w miejscu pracy czy to z kolegą / koleżanką, czy to z szefem / szefową. Czasami jednak nasze fantazje spełniają się w zaskakujący sposób – mobbing w pracy z pewnością nie jest tym, o czym marzyliśmy.
Coraz więcej pracowników (szczególnie płci żeńskiej) skarży się na ten proceder. Czym jest mobbing? Najogólniej rzecz ujmując, jest to prześladowanie w miejscu pracy, znęcanie się psychiczne nad drugą osobą i wykorzystywanie jej. Mobbing nie musi dotyczyć sytuacji, kiedy to szef prześladuje swego podwładnego; może być także tak, że osoba napastująca i napastowana zajmują to samo stanowisko.
Mobbing jest pojęciem bardzo szerokim, bo co to właściwie znaczy „prześladować” czy „napastować”? Najprostszym wytłumaczeniem jest, rzecz jasna, uwzględnienie aspektu seksualnego. Mobbing więc polegał wtedy będzie na molestowaniu: dotykaniu, ocieraniu się, sugerowaniu chęci odbycia stosunku seksualnego, znaczących spojrzeniach. Mobbing nie musi być jednak związany ze sferą seksualną. Może równie dobrze oznaczać upokarzanie, zastraszanie, umniejszanie czyichś kompetencji czy nawet utrudnianie wykonywania zleconej komuś pracy. Efektem mobbingu jest zła atmosfera w pracy oraz chęć zmiany pracy (jak jednak doskonale wiadomo, w dzisiejszych czasach szukanie pracy rzadko uwieńczone zostaje sukcesem, szczególnie natychmiastowym…).
Jest też druga strona medalu: nie ma się co dziwić, że szefowie zaczęli się tak bać tego terminu. Spojrzenia czy dotknięcia mogą być przecież jedynie wyrazem życzliwości. Ponadto… no cóż… hasło mobbingu stało się potężnym orężem w walce z pracodawcą. Nawet jeśli szef jest niewinny, kto mu uwierzy, jeżeli jego podwładny zarzuci mu molestowanie? Tak więc zarówno osoby napastowane, jak i oskarżone o napastowanie będą potrzebować pomocy.
Zapraszam wszystkich zagubionych do powróżenia sobie – Wróżka Otylia
Nie dawać się mobbingowi w pracy to ważna kwestia dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia zawodowego. Oto kilka sposobów, jak sobie z tym poradzić:
- Zrozum, co to jest mobbing: Pierwszym krokiem jest zrozumienie, czym dokładnie jest mobbing. To nie tylko przemoc fizyczna czy psychiczna, ale również różne formy nękania, wykluczania lub uprzykrzania życia innym w miejscu pracy.
- Reaguj na sygnały alarmowe: Jeśli zauważasz zachowania w pracy, które wydają się być formą mobbingu, nie bagatelizuj ich. Warto podejść do nich poważnie i zrozumieć, że mogą one negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie i samopoczucie.
- Mów otwarcie o swoich uczuciach: Jeśli czujesz się ofiarą mobbingu, ważne jest, aby wyrazić swoje uczucia i przemyślenia osobie zaangażowanej lub przełożonemu. Czasami osoba sprawiająca kłopoty nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swojego zachowania.
- Zapisuj incydenty: Dokumentuj wszystkie przypadki mobbingu, włączając daty, miejsce i osoby zaangażowane. To może być przydatne, jeśli będziesz musiał zgłosić sprawę do przełożonego lub działu HR.
- Szukaj wsparcia: Rozmawiaj z zaufanymi osobami poza miejscem pracy, takimi jak przyjaciele czy rodzina. Czasami podzielenie się swoimi uczuciami i doświadczeniami z kimś, kto cię rozumie, może pomóc.
- Skorzystaj z wewnętrznych procedur: Jeśli jesteś ofiarą mobbingu w miejscu pracy, skonsultuj się z działem HR lub przełożonym, aby dowiedzieć się o wewnętrznych procedurach rozwiązywania konfliktów i przeciwdziałania mobbingowi.
- Zgłoś do właściwych władz: Jeśli wewnętrzne procedury nie przynoszą rezultatów lub sytuacja się pogarsza, skonsultuj się z prawnikiem lub zgłoś sprawę do odpowiednich władz, takich jak inspekcja pracy czy organizacje ds. praw pracowniczych.
- Zadbaj o siebie: W trakcie trudnych doświadczeń w pracy ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Przemyśl, jakie działania i aktywności pomagają ci się zrelaksować i złagodzić stres.
- Rozważ zmianę pracy: Jeśli sytuacja nie poprawia się i twój stan zdrowia psychicznego jest poważnie zagrożony, warto rozważyć zmianę miejsca pracy. Warto pracować w miejscu, gdzie jesteś szanowany i doceniany.